• (0212 466 22 73) - (0545 740 26 45)
Zirkonyum ve Cad-Cam </br>Teknolojisi

23 Nisan 2021 Cuma

Zirkonyum ve Cad-Cam
Teknolojisi

Diş estetiğinin sağlanmasında önemli bir gelişim eseri olan zirkonyum diş, son yıllarda oldukça rağbet görüyor. Zirkonyumlar digital scaner kullanılarak (CAD-CAM teknolojisi) eşit...

 ZİRCONYUM (CAD-CAM) Porselenler
 
Bu tip protezlerde porselen kuron ve köprülerin dayanıklılığını arttırmak amacıyla metal alt yapı yerine güçlendirilmiş seramik alt yapılar kullanılmaktadır. Günümüzde kullanılan en popüler sistem ise zirkonya ile güçlendirilmiş seramik restorasyonlardır
 
Zirkonyumlar digital scaner kullanılarak (CAD-CAM teknolojisi) eşit şekilde istenilen diş formuna göre biçimlendirilebilirler.
 
•Metal desteksiz porselenler semi translusent yani yarı geçirgen özelliktedirler. Doğal diş minesi de öyle. Bundan dolayı bazı ışıkları yansıtıp bazılarını da absorbe ederler. Bu ışık geçirgenliği özelliği sayesinde özellikle ön bölge restorasyonlarda doğal dişe en yakın görünüm elde edilebilir.
•Dişeti çekilmelerinde, metal destekli restorasyonlar diş ile birleşen kısımlarda gri bir görüntü oluştururken full porselen restorasyonlarda dişetleri çekilse bile böyle bir görüntü oluşturmamaktadır.
•Altyapıda metal kullanılmadığı için dişeti ile restorasyonun birleşim bölgesinde koyu renkli çizgiler oluşmaz.
•Altyapıda kullanılan metal alaşımındaki bazı metallere karşı (nikel vb.) allerji oluşma riski oratadan kalkar.